Ficova šanca uniknúť

Autor: Peter Frasch | 15.4.2016 o 17:03 | Karma článku: 11,84 | Prečítané:  4042x

Fico má zdravotné problémy. To je jeho šanca uniknúť z vrcholovej politiky. Ako? Zo zdravotných dôvodov sa vzdá kresla premiéra.

Fico má jedinečnú šancu opustiť post premiéra vlády, ktorú poskladal po voľbách spred mesiaca. Nepodaril sa mu únik do prezidentského kresla. Ukazuje sa, že si nemôže dovoliť odísť ani jednoduchým oznámením svojho odchodu akcionárom Smeru, inak by asi neviedol ostatnú predvolebnú kampaň Smeru a nezobral post premiéra. Navyše ani voliči Smeru by to nemuseli zobrať dobre, ak by sa ich idol upratal do prezidentského paláca, alebo by odišiel len tak, bez slova. Teraz sa však Ficovi únik z vrcholovej politiky môže podariť. Zdravotné ťažkosti sú dosť závažným dôvodom na odchod z premiérskeho kresla. Pochopia to voliči, pochopia to aj akcionári (mŕtvy Fico im je nanič). Navyše vláda je už poskladaná, koaličné strany už nemajú inú možnosť, ako potiahnuť najbližšie 4 roky so Smerom. Vládnutie sa ešte poriadne nerozbehlo, no pravidlá hry a hráči, ktorí ju budú hrať sú už určení. Takže teraz je ten správny čas, podať demisiu a označiť Kaliňáka, či Lajčáka za nového premiéra. Bugára a Procházku to dokonca môže trochu aj potešiť, ak by sa jeden z úhlavných nepriateľov v očiach ich voličov dostal preč z politiky.

Ak by som skĺzol do sféry konšpiračných teórií, tak by som si mohol zašpekulovať, že scenár Ficovho odchodu po niekoľkých týždňoch od volieb bol dohodnutý už pred voľbami a preto Bugár s Procházkom za určitých podmienok (výsledky volieb) veľmi rýchlo vedeli reagovať na ponuku Smeru zostaviť vládu. Už totiž vedeli, že Fico odíde, že bude vláda s premiérom s ľudskou tvárou. Teda, ak by sa premiérom stal Lajčák, keďže Kaliňák ľudskú tvár vláde nevie vtisnúť ani keby veľmi chcel. Ak by sa konšpirácia vyplnila, tak Bugár s Procházkom kalkulovali, že Lajčákova vláda po 4 rokoch bude mať lepší imidž ako by mala ďalšia Ficova vláda a teda aj ich strany by to mohli prežiť a v roku 2020 sa nejak prepašovať do parlamentu. Samozrejme týmto nechcem povedať, že Ficovi nič nie je a celé je to len hra pre voličov, či dokonca pre akcionárov Smeru. Keď sa človek zamyslí, že ako Fico žil ostatných vyše 15 rokov, tak sa čuduje, že ešte neskolaboval. Otázkou je len to, či jeho zdravotné problémy sú tak závažné, ako sa to teraz zdá cez médiá. Aby nevznikla v Smere panika, či dokonca vojna, a aby sa aj voličský potenciál zachoval, je dosť pravdepodobné, že Fico akcionárom sľúbil, že zostane predsedom Smeru. Takto by ďalej mohol držať záujmové skupiny pod kontrolou, mohol riešiť personálne veci v zákulisí, no už by nemusel byť stále v televízii, na tlačovkách, mítingoch, na zasadnutiach, v Bruseli atď. Mohol by zvoľniť, mohol by si viac užívať život, dostať sa spod tlaku kamier a mikrofónov. A keby bolo zle, stále by sa mohol víťazoslávne vrátiť, ako záchranca Smeru a mesiáš Slovenska (minimálne v očiach voličov Smeru).

Ako to bude naozaj, uvidíme. Či využije šancu, či odíde úplne, alebo len sčasti. Alebo je to skutočne „len“ zdravotný problém a budúci týždeň sa Fico vráti do úradu a bude šliapať na plyn opäť až na podlahu a to za každú cenu. Rozhodne je to zaujímavá situácia, ktorá podnecuje aj úvahy, ako je napríklad tá moja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?