reklama

Smer s ľudskou tvárou?

V roku 1968 sa komunisti snažili o socializmus s ľudskou tvárou. Dnes má šancu na ľudskejšiu tvár Smer, ktorú by mu mali dodať Bugár s Procházkom. Ak sa im podarí presvedčiť dosť vlastných poslancov na vládu so Smerom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Šachová povolebná hra o zostavenie vlády sa nám pekne rozbehla. Figúrky nám lietajú po šachovnici krížom krážom, každú chvíľu diváci zažívajú dramatické momenty. Keby nešlo o budúcnosť Slovenska, človek by si mohol povedať, že aký zábavný a napínavý je ten svet politiky. Aktuálne to vyzerá na vládu Smer-SNS-Most-Sieť. Úskalia tohto Ficovho zlepenca, čo sa týka počtu mandátov, kvôli napätiam v stranách Most a Sieť už popísal Štefan Hríb. Vymenoval niekoľkých poslancov týchto strán, od ktorých sa všeobecne očakáva, že takúto vládu nepodporia a tým pádom by stabilita zlepenca bol pasé. Samozrejme stabilizovať parlamentnú väčšinu by Smer mohol „nákupom“ poslancov v iných stranách. Napríklad v OĽaNO, kde už dnes vie väčšina poslancov, že o 4 roky končí, keďže systém umiestňovania kandidátov na kandidátke, ktorý nastavil Matovič, aktuálnych menej viditeľných poslancov, hoci môžu byť veľkým prínosom pre parlament, výrazne znevýhodňuje. Takýto poslanci si môžu povedať, že preskočia do Mostu, či Siete. Možno sa podarí nejaký poslanecký mandát zohnať aj zo Sme rodina, či dokonca od Kotlebu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre Most a Sieť by bolo rozsudkom smrti, ak by šli do vlády, ktorej premiérom by bol Fico. Samozrejme, ak by sa Bugár dohodol s SMK o spolupráci v ďalších voľbách, svoj koniec by mohol oddialiť, keďže jednotná maďarská strana by sa s najväčšou pravdepodobnosťou do ďalšieho parlamentu ešte dostala. Ak si však Bugár chce posilniť vyjednávaciu pozíciu a Procházka pomýšľa, že by sa nejak do ďalšieho parlamentu chcel dostať, Sieť a Most musia svoje rozhodnutie ísť do vlády so Smerom a SNS žehliť u voličov hneď od začiatku. Hneď ako nová vláda začne pracovať. Musia presadiť aspoň nejaké reformy, ktoré výrazne zmenia stav v problematických rezortoch ako napríklad zdravotníctvo, školstvo, či dokonca justícia. Vylepšiť podnikateľské prostredie, či znormalizovať daňové a odvodové zaťaženie, alebo znížiť byrokraciu. Ak by sa im podarilo vyrokovať, aby premiérom nebol Fico, mohli by z časti ukľudniť vášne vo vlastných stranách a predať to v predvolebnom boji, ako svoj úspech, že Slovensko zbavili Fica. Na druhej strane Smer dostane šancu získať ľudskú tvár, Fico šancu na únik z vysokej politiky so zárukami, že nebude na neho vytiahnutá žiadna kauza, za ktorú by ho mohli poslať do väzenia. Po štyroch rokoch, kto by už chcel z iných strán ťahať Fica späť do politiky tým, že ho nechá vyšetrovať, či dokonca vláčiť po súdoch. Navyše keď sa po takom čase ťažšie budú hľadať dôkazy a svedectvá. Samozrejme, ak by Smer ďalej preferenčne padal, rok pred voľbami by sa Fico mohol opäť vynoriť z nejakého luxusného „starobinca“ a urobiť zo seba záchrancu Smeru, Slovenska a mesiáša sociálnych istôt. Potom však Mostu a Sieti padne silné predvolebné heslo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa však v Smere hneď na začiatku rozhodnú zničiť Sieť a Most, nenechajú ich urobiť za 4 roky nič, čím by sa mohli obhajovať pred voličmi. To by však znamenalo, že by Smer prišiel o kooperujúcu spriatelenú opozíciu v budúcnosti, ktorá by Smer len jemne hryzkala. Samozrejme stagnácia Slovenska ďalšie 4 roky pod taktovkou Ficovho zlepenca by zvýšilo riziko ďalšieho významného posilnenia Kotlebu. Zúfalých voličov by bolo ešte viac, ako v týchto voľbách. Napriek tomu by to pre Smer mohlo byť výhodné, lebo v roku 2020 by mohla nastať situácia, že bez Smeru alebo extrémistov by nemohla vzniknúť žiadna vláda. Inými slovami, Smer by pritlačil voliča o stenu a dal by mu jednoduchú otázku, my alebo Kotleba? No to by už bola veľmi vysoká stávka, lebo by ju mohol Smer prehrať a vtedy by sa pod vrcholky Tatier mohol vrátiť Slovenský štát v modernejšej podobe. Nezabúdajme, že jednofarebnú vládu sa už na Slovensku podarilo zostaviť a ak frustrácia bude dostatočne veľká, tak Kotleba nebude potrebovať už ani milión voličov, ktorí sa zbláznia a dajú mu hlas, aby zostavil jednofarebnú vládu. Riskantnej hry Smeru a nástupu vlády extrémistov je možné zabrániť len jediným spôsobom. Pravý stred sa pozviecha. Buď vznikne bájna pravicová strana s dokonalými lídrami, čomu po epizódke so Sieťou a Procházkom už nedávam veľké šance, že to voliči akceptujú. Možno ešte ak by sa do straníckeho politického ringu vrhol prezident Kiska a osobnosti z podnikateľského a tretieho sektora. To však asi stačiť nebude a aj Sulík s Lipšicom sa budú musieť dať do roboty hneď teraz. Sulík vybuduje zo svojej SaS silnejšiu otvorenejšiu stranu (v prípade nenastúpenia novej životaschopnej stredopravej strany s programom a silnými osobnosťami možno až ľudovú...) a Lipšic slušnú kresťanskodemokratickú (odsudzujúcu klérofašistický Tisov štát), ktoré budú môcť v budúcnosti tvoriť vlády. Čo si pravdupovediac vyžiada heroický výkon oboch politikov a ich tímov. Možno im občas helfne obnovená maďarská regionálna strana a nebude to kaziť SNS, ktorú opäť rozoberú Smer a po novom aj Kotlebovci. Ponovembrová pravicová generácia politikov definitívne vymrie a politika, kedy väčšina politikov k vládnutiu v štáte pristupovali v prvom rade ako ku koristi, z ktorej si je potrebné čo najskôr a čo najviac utrhnúť kým priletia iné supy, sa stane časťou slovenských dejín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes to vyzerá tak, že v roku 2020 Slovensko bude stáť na okraji priepasti a ľudia dostanú jasné možnosti, ktoré ale nemusia v záplave predvolebnej propagandy správne pochopiť. Slovensko sa znovu stane čiernou dierou Európy (obávam sa, že už nie jedinou) ak budú voliť extrémistov. Alebo zvolia stredopravé demokratické strany a Slovensko zachránia pred pádom na dno. Takýto scenár už Slovensku hrozil v roku 1998. Vtedy to zvládlo. Otázkou je len to, v akom stave bude Európa v roku 2020. Či ju ešte bude zaujímať, v akom stave je na Slovensku demokracia, alebo už bude prevalcovaná extrémistickými stranami v kľúčových krajinách EÚ. To by totiž znamenalo pre Slovensko veľké nebezpečenstvo, že by malé Slovensko mohli zhltnúť iné krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme stále je tu malá možnosť úradníckej vlády a predčasných volieb. Povedzme o rok, po predsedaní Slovenska v EÚ. Dovtedy by sa muselo stredopravé politické spektrum skonsolidovať, médiá, školstvo, tretí sektor a elity jasne vysvetliť voličom, že Slovenský štát nebol raj na zemi. A ak predsa len niekto pomýšľa na takýto raj, môže to nielen pre Slovensko, ale aj pre neho osobne skončiť zle.

Peter Frasch

Peter Frasch

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracujem v oblasti počítačových sieťových technológií. Zaujímam sa aj o ekonomiku, dopravu a vedu. Som členom strany OKS od jej založenia. ************************************* Blogy si píšem sám. Avšak nedostatok času poriadne prelúskať text spôsobuje, že sa v ňom vyskytujú gramatické chyby a nepresné formulácie, za ktoré sa ospravedlňujem. Verím, že obsah zostáva pre čitateľa dostatočne hodnotný. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVerejné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu