Ficove falošné sociálne záplaty

Autor: Peter Frasch | 14.8.2015 o 15:11 | Karma článku: 7,10 | Prečítané:  626x

Ficove vlády Slovensku priniesli len stagnáciu. V niektorých oblastiach, ako napríklad zdravotníctvo, dokonca úpadok. Moja nedávna skúsenosť mi to len potvrdila.

Ficova jednofarebná vláda skončí niekedy na jar budúceho roku. Dá sa povedať, že ostatná dekáda na Slovensku bola dekádou vládnutia Roberta Fica (Radičovej vláda toho veľa nestihla spraviť). Dá sa tiež povedať, že bola dekádou stagnácie Slovenska. Jednou z oblastí, kde sa otrasné výsledky Ficových vlád prejavujú je zdravotníctvo. Je v podstate v rozpade a niekedy to platí doslova.

Aktuálne zo strany SMERu prebieha vymývanie mozgov vo forme tzv. sociálnych balíčkov. Sú to len drobné a väčšine obyvateľov nezvýši vôbec, alebo len mizivo ich životnú úroveň. Asi nikoho nebude zaujímať cestovanie vo vlaku zadarmo, keď si nebude môcť dovoliť kúpiť jedlo. Alebo keď príde jeho dieťa o zdravie, či nebodaj o život, lebo zdravotníctvo nefunguje.

Mám čerstvú skúsenosť s našim zdravotníctvom. Môjho syna bolo nutné hospitalizovať na infekčnom oddelení. Informácia o infekčnom oddelení je dôležitá, lebo tam funguje špeciálny režim. Teda aspoň na oddelení, kde bolo moje dieťa. Celé dni je tam malé dieťa s rodičom zavreté v izbe, bez možnosti ísť sa prevetrať čo i len na chodbu, nieto niekam von. Ani návštevy nie sú povolené. Keďže tým rodičom som nebol ja, niektoré informácie mám len sprostredkovane od manželky. Napríklad to, že výbava izby už má svoje najlepšie roky za sebou. Deti spia v postarších kovových postieľkach, takže ak chcete postieľku zavrieť, aby ste si odskočili napríklad na toaletu, tak plytko spiace vystresované dieťa bezpečne zobudíte. Proste bez škrípania to nejde. Niektoré deti sú zvyknuté spať na veľkých posteliach, no postele nemajú zábrany, aby dieťa z nej počas spánku nespadlo, takže musí ísť do kovovej postieľky. Sestričky na oddelení si len smutne vzdychli, že taká užitočná vec, ako prenosná zábrana, by sa im zišla, keď videli ako beriem našu zábranu z nemocnice. Možno by nejaký pán, ktorý sedí na peniazoch v nemocnici, mohol skočiť občas do Lidla a kúpiť aspoň zopár zábran, keď už nevie nájsť peniaze na nové moderné postele kvôli predraženým tendrom..

Dieťa, celý deň zatvorené v izbe, v ktorej niet čo robiť, má čo robiť, aby to psychicky zvládol. Rovnako aj rodič. Menším deťom nevysvetlíte, že nemôžu byť aktívne ako mimo nemocnice. Aktivity pre takéto deti v podstate neexistujú, ak nemáte to šťastie, že dieťa vie robiť jednu vec dlhé hodiny (hrať sa s pár hračkami, kresliť si, alebo pozerať knižky). Potom vám ostáva len zabezpečiť si vlastnú zábavu vo forme notebooku s rozprávkami. V čase internetu, sociálnych sietí a video hovorov by človek očakával, že na oddelení nemocnice v hlavnom meste jedného zo štátov EÚ, kde nie sú povolené návštevy, bude v izbách dostupný internet, či už bezdrôtovo, alebo aspoň káblom. Smola. Ak si nedonesiete vlastný mobilný internet, ste od sveta v podstate odrezaný. Mať hodiny mobil na uchu nie je najšťastnejšie riešenie.

V nemocnici by ste očakávali, že niečo ako vzduchotechnika bude vyriešený problém. Teda ak je vonku horúco, tak vonkajšie teploty sa nebudú vyrovnať teplotám v izbe. Nechcete mať vydýchaný vzduch? Otvorte si okno. Valí sa vám horúci vzduch do izby? Nevadí, však v noci prehriatu izbu vyvetráte. Že na oknách nie sú sieťky a do izby sa vám valia roje komárov? Prečo by sa s takými detailmi malo zaoberať vedenie nemocnice? Rozumiem im. Však budova je v dezolátnom stave. Opadáva omietka a kachličky, vidno tehly, dočasné oceľové podpery bránia balkónom, aby sa zrútili a niekoho prizabili. (viď fotka dole) O starých oknách a výťahoch z minulého tisícročia a ďalších nevyhovujúcich detailoch budovy sa asi nie je potrebné ďalej rozpisovať.

Ako do tohto príbehu zapadajú Ficove sociálne balíčky? V druhom balíčku sa nachádza bod  11 s názvom „Obnova priestorov v nemocniciach“. Popis bodu znie „Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc.“ Snažil som sa nájsť viac informácii, čo vlastne tento bod znamená, čo chce vláda, ministerstvo urobiť, koľko peňazí chcú nato vyčleniť, no nedopátral som sa k ničomu. Keďže skúsenosť hovorí, že Fico netuší čo sú to reformy (hoci sa nedávno v Bruseli chvastal Dzurindovými reformami a káral Tsiprasa, že on také nerobí), alebo komplexná systematická práca, avšak dobre vie, že marketing je dôležitejší než účelné riešenia, je možné už dnes povedať, že aj tento bod je len výstrel marketingového tímu strany SMER a nič povšimnutiahodné sa v nemocniciach nezmení. Teda pokým nejaký spadnutý balkón nezabije nevinného okoloidúceho. Maximálne sa obnovia už avizované spoločné priestory, presnejšie vymaľuje sa chodba. Možno...

Nadarmo sa lejú do zdravotníctva stále väčšie miliardy, keď končia v pochybných vreckách. Zdravotníctvu to nepomôže. Bude ďalej padať. A zostane to tak dovtedy (nielen v zdravotníctve), kým SMER bude vládnuť. Toto je jediná istota, ktorú zo sľubovaných istôt občan Slovenska skutočne dostane od SMERu.

Niekedy nestačí len profesionálny a ochotný zdravotnícky personál.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?