Vážený pán prezident,

Autor: Peter Frasch | 22.9.2014 o 15:51 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  563x

Pred necelými tromi mesiacmi som od vás, ako aj mnohí ďalší, dostal do mail boxu list, v ktorom ma informujete o vašich zámeroch na začiatku vášho volebného obdobia. Teraz prišiel čas, aby som vám naň odpovedal. Uplynulo sto dní od vášho nástupu do úradu prezidenta, a teda je možné prvý raz bilancovať. Som rád, že podnikáte kroky v justícii, tak ako ste avizovali v maily. Rovnako oceňujem aj vašu snahu naprávať  reputáciu Slovenska v očiach našich najbližších zahraničných partnerov, ktoré tak výrazne poškodzuje premiér Fico. Chvála síce isto poteší, no neposúva veci dopredu. Preto si dovolím na tomto mieste napísať svoj kritickejší postreh, ktorý dúfam bude pre vás inšpiratívna. Vo vašom doterajšom pôsobení mi totiž chýba jedna zásadná vec.

Z titulu funkcie prezidenta, je vašou najsilnejšou zbraňou slovo. Slovo použité v správnom čase, na správnom mieste a správnym spôsobom. Som presvedčený, že prezident  by mal občanom vysvetľovať aj veci, ktoré sú síce pre nich nepríjemné, ale sú v záujme verejného dobra. Takýmito vecami môžu byť bolestivé reformy, ktoré môžu negatívne zasiahnuť veľké skupiny ľudí, no musia byť zrealizované, lebo od ich životov prinesú stredno a dlhodobo oveľa viac pozitívneho. No pri skutočných a závažných reformách nestačí len vymeniť pár úradníkov, či napísať pár zákonov, je často potrebné zmeniť aj zmýšľanie ľudí o danej veci, aby reformu pochopili a ľahšie ju spracovali. A práve toto považujem za najväčšiu úlohu prezidenta. Meniť zmýšľanie občanov v tom pozitívnom zmysle slova. Čo je teda tá zásadná vec, ktorá mi vo vašom pôsobení zatiaľ chýba?

Žijeme v dobe práv. Máme právo na život, zdravie, vzdelanie, ochranu majetku, sociálne dávky, bezpečnosť, riadny súdny proces a na mnoho ďalších vecí. No s týmito právami je jeden závažný problém. Totiž každé jedno právo musí byť povinnosťou niekoho iného !!! inak nemôže existovať. A práve v povinnostiach, presnejšie v ich plnení, má naša spoločnosť výrazné medzery. O potrebe svedomitého plnenia si povinností sa u nás nediskutuje, nepíše, dokonca aj autority našej krajiny o nej mlčia, nieto aby sa bežne realizovali. A keďže zmysel pre plnenie povinností úzko súvisí so zmyslom pre zodpovednosť, absencia zodpovednosti sa negatívne prejavuje v širokej miere v rôznych oblastiach spoločnosti. Dokonca až na úrovni rodinného života, kedy niektorí rodičia necítia povinnosť postarať sa o svoje deti a slušne ich vychovať. Na politickej úrovni a v štátnej správe tu potom máme masy nezodpovedných politikov prijímajúcich účelové zákony a rozhodnutia, sudcov kriviacich spravodlivosť, úradníkov flákajúcich svoju prebyrokratizovanú robotu a pod, hoci sú za svoju prácu platení. Avšak mnohokrát niekoho povinnosti sa nedajú represívne hoci zákonne vymáhať. Je to možné len ustanovením zmyslu pre povinnosť a zodpovednosť za spoločenskú normu. Ide teda o zmenu civilizačného parametra spoločnosti. Preto túto normu môže ustanoviť len elita štátu, aby mohla byť prijatá širokými masami spoločnosti. Som presvedčený, že prvým občanom z elity, ktorý by mal formulovať túto normu, je prezident republiky. K jeho výzve by sa mali následne pripájať ostatní z elity, i bežní občania. Rovnako aj strážcom napĺňania tejto morálnej zmeny spoločnosti musí byť elita, aby slová získali reálny obsah. Inak ostanú len tak nastriekané na autách, ako heslo pomáhať a chrániť na tých policajných.

Samozrejme od nikoho nežiadam plytké moralizovanie. Však ani ja nie som vzorom plnenia si svojich povinností, no snažím sa neustále zlepšovať v ich plnení. Preto som zástancom evolučnej zmeny, teda vo vašom prípade neustálym poukazovaním na neplnenie si svojich povinností, či už konkrétnych osôb vo funkciách, alebo nejakého odvetvia, ako je napríklad súdnictvo. Som presvedčený, že v tomto úsilí vás podporia aj iné osobnosti i celé organizácie z rôznych sfér a vytvorí sa kritické množstvo ľudí, ktorých názor už nebude možné cynicky odignorovať tak ako sa to deje v mnohých prípadoch. Domnievam sa, že ste prvým prezidentom SR, ktorý má nato predpoklady, aby sa pustil do takejto zložitej misie a má šancu vo veľkej miere uspieť. Aj preto som si dovolil túto tému formulovať takto otvorene a priamo na vás.

Prajem veľa úspechov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?