Mlčanie Haščáka bude stáť Fica 400 miliónov

Autor: Peter Frasch | 10.5.2013 o 17:00 | Karma článku: 15,37 | Prečítané:  1322x

Dlhodobo vo vzduchu visí otázka, či je Fico aktívnym aktérom Gorily, alebo bol len na nesprávnom mieste v nesprávny čas? Ficovo mlčanie o stretnutí naznačuje, že spis Gorila asi nebude v prípade Fica a Smeru úplne vykonštruovaný. Prečo však ani Haščák, ani Fico nepovedia jasne, či sa spolu stretli, alebo nie? Vyzerá to tak, ako keby bol Fico touto informáciou držaný v šachu. Ficovou odpoveďou bol nápad na unitarizáciu  zdravotného poistenia pod VšZP. Nás všetkých by však Haščákovo mlčanie o Ficovi mohlo vyjsť dosť draho. V médiách sa totiž objavila informácia, že daňoví poplatníci za Dôveru zaplatia 400 miliónov eur, hoci aktéri zatĺkajú.

Ak by Haščák verejne priznal, že sa s Ficom stretol a rokovali spolu, pente by to neuškodilo, no vyše roka trvajúce smerácke PR manévre o nespájaní SMERu a Fica s Gorilou by sa v momente rozpadli, ako domček z karát. Média a opozícia by dostali muníciu na dlhodobé systematické kobercové bombardovanie pozícií SMERu po celom Slovensku. To by neustála žiadna armáda PR odborníkov, nech je akokoľvek dobre vyzbrojená. Fico musel nájsť páku na Pentu, ako tomu zabrániť. Našiel ju v podobe zámeru vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne. Penta zainvestovala do zdravotnej poisťovne Dôvera a slovenského zdravotníctva nemalé peniaze. Ak by sa zrealizoval zámer, straty z Dôvery by boli asi dosť významné. A to nemusíme pochybovať ani o tom, aké straty by postihli penťácke subjekty fungujúce v zdravotníctve. Nemocnice, lekárne, dodávateľské firmy. Štátna poisťovňa by sa už postarala o to, aby všetky postupne skrachovali.

Ak si to zhrnieme, Haščák drží Fica na reťazi priznaním ich stretnutia z Gorily, Fico si vynucuje Haščákovo ticho hrozbou zoštátnenia Dôvery! Danú konštrukciu podporuje skutočnosť, že o vyvlastňovaní zdravotných poisťovní sa len hovorí, no v podstate sa nič nikam nehýbe, hoci nejaký materiál s mnohomesačným meškaním nedávno šiel do vlády. To však možno chápať, ako povinné tance pre voličov SMERu. Smer ďalej vytrvalo zatĺka stretnutie.

Propagandisti SMERu už musia horúčkovito pracovať na tom, ako predajú svojim voličom ústup SMERu z najdôležitejšieho bodu programu Ficovej vlády v zdravotníctve, vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne.  Zvolenská ho bude brzdiť ako sa bude len dať. Nájde X príčin, prečo sú problémy s výberom audítora oceňujúceho hodnotu súkromných poisťovní, prečo zákony nemôžu ísť do parlamentu, prečo sa ich platnosť musí posúvať, či dokonca zrušiť a vypracúvať nanovo. Fico sa bude vyhovárať na torpédovanie jeho zámeru opozíciou, lebo opozícia mu bude vytýkať X vecí, a dávať rôzne podania na prešetrenie. Samozrejme budú aj problémy s procesom realizácie spájania poisťovní, hľadaním peňazí pre vlastníkov poisťovní a celé to skončí pred voľbami s odôvodnením, že už by sa to do volieb nestihlo.

No ostatný vývoj ukazuje, že to môže byť úplne inak. Penta predsa len spraví so SMERom výhodný biznis za naše peniaze. Za mlčanie dostane Penta predajom Dôvery štátu minimálne 400 miliónov eur. Súčasťou obchodu bude isto aj imunita penťáckych aktivít v slovenskom zdravotníctve pred besnením štátnych úradníkov z VšZP. Fico uchová tajomstvo a splní svoj mimoriadne dôležitý bod svojho programu. Penta zachráni aspoň časť svojho zdravotníckeho biznisu na Slovensku a získa nemalý cash pre svoje ďalšie investície. Po voľbách 2016 bude dúfať, že sa situácia opäť zmení, že SMER bude mimo vlády a nová vláda konečne spraví zmysluplnejšiu reformu zdravotníctva a rozdelí poistenie na 2 piliere, podobne ako je to pri dôchodkovom zabezpečení. Verejný pilier so solidárnym financovaním nepoistiteľných diagnóz a privátnym so štandardným komerčným individuálnym zdravotným poistením. To by bol obrovský paradox, keďže Ficov šialený nápad unitárneho poistenia, by skončil štandardizáciou systému zdravotného poistenia na Slovensku.

Otázkou je, či to stojí za 400 miliónov eur z peňazí nás všetkých. Aj keď po správnosti by tá suma mala byť navýšená o ďalšie ťažké milióny eur, keďže aj UNION ZP bude potrebné vyplatiť, takže tie náklady by sa mohli pokojne vyšplhať aj na pol miliardy eur! Je v záujme Fica dohodnúť sa. Naposledy sa kvôli svojmu amaterizmu so ziskom poisťovní dosť popálil. Ak sa  v najbližších týždňoch reálne rozbehne legislatíva s poisťovňami, môže to znamenať len jedno, SMER sa s Pentou dohodol. Zdá sa, že úžasný biznis Roberta Fica môže zastaviť len jediná vec, chýbajúca pol miliardy eur! V čase prísneho dohľadu Bruselu nad slovenskými financiami, stupňujúcich sa požiadaviek na zvyšovanie platov štátom platených zamestnancov, to bude neľahká úloha. Uvidíme, komu bude musieť Fico siahnuť na „ sociálne istoty", aby vyplatil Pentu!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?