Sociálna impotencia Ficovej vlády

Autor: Peter Frasch | 25.3.2013 o 8:11 | Karma článku: 22,50 | Prečítané:  1075x

Článok ústavy SR č. 19, ods. 1 hovorí, „Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena."  Súčasná Ficova vláda robí sociálnu politiku, ktorá znevažuje ľudskú dôstojnosť a pošliapava osobnú česť. Ničením pracovných miest spôsobuje to, že namiesto slušného platu, ľudia dostávajú almužnu pod názvom sociálne dávky, mladí ostávajú bez možnosti získať prax, aj tí čo pracujú, majú nízke platy, matky majú problém nájsť si prácu a dokonca aj to, že zdravotne postihnutí sú zatváraní do ústavov a osirelé deti do detských domovov. Ide o státisíce ľudí, ktorí by mohli žiť lepšie, ako dnes žijú. Ak nie je dostatok ľudí s prácou, žiaden sociálny štát neprežije. Lebo to neprežijú verejné financie.

Krízový stav v sociálnej oblasti na dnešnom Slovensku najvýstižnejšie ukazuje správa z médií, že v Jelšave zavreli už aj krčmu, kvôli zlej finančnej situácii ľudí v meste. Tejto „štatistike nezamestnanosti" hádam rozumie už aj volič SMERu, ktorý pod vplyvom Ficovej propagandy, všetky varovania opozície a analytikov chápal len ako politikárčenie. Ľudia nemajú peniaze, lebo nemajú prácu. No nejde len o hladové doliny. Slovensko patrí v Únii medzi krajiny s najväčšou nezamestnanosťou matiek po návrate z rodičovskej dovolenky, či mladých. Čiže problém nezamestnanosti je hlboký v rôznych spoločenských vrstvách a regiónoch.

Fico zvýšil dohodárom odvody. Ubudlo 200 tisíc dohôd. Toto samé o sebe nemusí byť až taký problém. Mohli sa zrušiť dohody, ktoré neboli napĺňané prácou, či mohli to byť špekulatívne dohody. No zrušené dohody na práce popri zamestnaní, či slabo platené práce, sú škodou nielen pre zamestnancov, ale aj pre samotné hospodárstvo. Koľko ľudí prišlo takto o vyšší príjem a teda slušnejší životný štandard? Štatistiky už neukážu. Minister sociálnych vecí Richter tvrdil, že dohodári, ktorí pracovali na plný úväzok, prejdú do trvalého pracovného pomeru. No v januári pribudlo temer 10 tisíc ľudí bez práce oproti decembru 2012. Miera nezamestnanosti bola 16,13% (počítaná z UoZ, teda aj s nezamestnanými na PN a absolventskej praxi), v absolútnych číslach ide o vyše 435 tisíc ľudí! Vo februári pribudlo skoro ďalších 2000 ľudí. Miera nezamestnanosti sa zvýšila na 16,2%. Nie je to trocha priveľa, ak mali pribudnúť pracovné miesta? To, že rozpočet prišiel o nejaké odvody Fica asi nezaujíma, ak od ostatných dohodárov vyždímal viac, čo je však otázne, či to vedia vôbec spočítať. Však prečo by malo socdem politika zaujímať zhoršená sociálna situácia ľudí, ktorí prišli kvôli nemu o robotu?

Fico rovnako aj živnostníkov zaťažil vyššími platbami štátu. Minister Richter živnostníkom sľubuje 1400eurove dôchodky. Ale až o 40 rokov. Inými slovami robí z nich idiotov. Živnostníci si podľa neho asi nevedia spočítať, že o 40 rokov bude mať 1400eur len zlomok dnešnej hodnoty, lebo infláciu sa nedá zastaviť žiadnym zákonom, ako si to myslí Fico a jeho ovečky. Ako by vedela Sociálna poisťovňa platiť o 40 rokov slušné dôchodky, keď už dnes je v krachu? Bez každoročnej dotácie štátu, by nemohla platiť dôchodky ani v dnešnej výške, aj keby 2.piliera neexistoval.

Už spomínanú vysokú nezamestnanosť zvyšujú aj zmeny v zákonníku práce aj v odvodoch a daniach. Smeráci a aj niektorí analytici tvrdia, že efekt týchto zmien sa už v štatistikách prejavil. Obávam sa , že ešte nie úplne. Ak by som bol podnikateľ a mal by som problémy v podnikaní v súčasnej kríze, prepúšťal by som buď ku koncu októbru, alebo až koncom decembra, kvôli minimalizácie nákladov s prepúšťaním. Koncom novembra by som neprepúšťal. Aspoň Vianoce by som im nezničil, keď už im musím zničiť nový rok. Takže ľudia s výpoveďou koncom decembra, sa na úrady práce prihlásili až v marci, kvôli 2 mesačnej výpovednej lehote. Teda koľko ľudí Ficove kroky pripravili o prácu, sa dozvieme  až v apríly, keď to bude mať Richter spočítané.

Slovensko potrebuje pracovné miesta! Ficove experimenty s aktívnou politikou zamestnanosti ich sľubujú pár tisíc miest. Aj to neprirodzene vytvorené, za miliónové dotácie. No nič tým nevyrieši. Celá politika je len Ficovým prejavom bezradnosti. Slovensko potrebuje najmenej 200 tisíc pracovných miest, aby sme mohli hovoriť o miere nezamestnanosti pohybujúcej sa v akceptovateľných intervaloch. Krajina potrebuje každé jedno pracovné miesto, no Fico svojimi opatreniami spôsobuje ich zánik po tisíckach. Slovensko pod vedením SMERu nezvláda nezamestnanosť, ani financovanie sociálneho systému. Spôsobuje tým sociálnu núdzu mnohým rodinám a oberá ich o dôstojný život. Čím viac socialistických opatrení presadí Fico do praxe, tým bude viac nezamestnaných. Platy, sociálne dávky i dôchodky budú nižšie, oproti tomu a štát bude generovať len nové dlhy. Dnes už len zaslepený fanatik alebo človek s nízkym IQ môže veriť istotám SMERu.

Jedinou sociálnou istotou dnes, ale aj zajtra môže byť slušne zaplatená práca. Fico robí všetko preto, aby takýchto pracovných miest bolo čo najmenej!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?