reklama

Ako ďalej nezávislé osobnosti?

Pred vyše rokom sa zhmotnil projekt nezávislých osobností v politike  v strane Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, teda OĽaNO. Z pohľadu volieb zožal úspech. Aj keď nie až tak kvôli tým nezávislým osobnostiam, ako skôr osobe Igora Matoviča, ktorý dostal z vyše 218 tisíc hlasov OĽaNO vyše 150 tisíc krúžkov. Je však tento projekt úspešný ako celok? Obávam sa, že nie. A mrzí ma to, veľmi, lebo pre politiku dobrá a užitočná myšlienka bola zrealizovaná katastrofálnym spôsobom. No nie je všetko stratené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V čom vidím problém OĽaNO verzie nezávislých osobností v politike? Že nezávislých kandidátov nevidno. Nevidno ich robotu. Nevidno ich ponúkané riešenia, ak vôbec nejaké existujú. Nevidno, že by do verejného života vtiahli komunity, z ktorých vzišli a tým ich posilnili. Projekt nepriniesol posilnenie občianskej spoločnosti na Slovensku. Áno, robiť zmeny nie je jednoduché, často je to zdĺhavá nezáživná mravčia robota. Ale nevidím, že by napríklad v okolí poslancov ekologicky zmýšľajúcich sa vytvorila aktívna skupina ľudí z environmentálnej komunity, ktorá by pracovala na politike životného prostredia tohto štátu, že by svojimi návrhmi šli na verejnosť a vyzvali ju na diskusiu o nej. Neformujú verejnú mienku, nevytvárajú tlak na vládnu moc a úrady. Jednoducho OĽaNO nemá víziu, program, tímy ľudí, ktorí by boli nositeľmi programu a konkrétnych riešení. Dnes najviditeľnejšou agendou OĽaNO je rómska. Avšak zobrať post splnomocnenca pre rómsku komunitu vo vláde, ktorej nie je OĽaNO riadnym členom je čudné. Vyzerá to, len ako akési divadlo pre plebs. Efektívne vynulovali zodpovednosť za rómsku agendu. Ak sa niečo podarí, SMER aj OĽaNO si úspech budú prisvojovať. Ale ak sa nič nepohne, alebo sa dokonca niečo pokazí, SMER môže ukazovať na neschopnosť OĽaNO s výhovorkami typu, však nedodali realizovateľný program. A OĽaNO na čele s Matovičom bude zas skákať do SMERu, že ako ich Fico podviedol, lebo im na ich skvelé nápady nedal dosť peňazí (však je a do konca vlády SMERu aj bude kríza) a preto sa to pokazilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čistý populizmus, politický exhibicionizmus, no žiaden reálny program, cesta, vízia, odsúdilo v rámci OĽaNO model nezávislých osobností v politike na neúspech. Slušný volič svoj hlas Matovičovi nedá, možno bývalý ficovolič sklamaný zo smeráckych sociálnych (ne)istôt. Rovnako ani osobnosti so zvučnejšími menami a konkrétnymi riešeniami sa už do OĽaNO hrnúť nebudú. Pre mňa je OĽaNO ako platforma pre realizáciu dobrých riešení ľuďmi s odbornými znalosťami, ale bez politickej príslušnosti, mŕtva. Táto šanca sa premrhala a OĽaNO zostalo na slovenskej politickej scéne ako nesystémový prvok so šancou pretransformovať sa v budúcnosti na ďalšiu zombie politickú stranu postkomunistických oligarchov po voličskom vyhorení SMERu, tak ako sa to stalo HZDS.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No stále si myslím, že tento koncept politiky by nemal byť úplne zavrhnutý. Je skutočne množstvo ľudí a komunít, ktoré majú realizovateľnú predstavu o zmenách, ktoré by Slovensku skutočne prospeli, no nemajú loď, na ktorú by mohli nastúpiť a bezpečne, teda bez šrámov na svedomí a charaktere, sa preplaviť do parlamentu, na jediné miesto, kde môžu tú zmenu reálne aj uskutočniť. Áno, núdza o strany, ktoré by si zobrali na kandidátku človeka, či skupinu ľudí, ktorí by pritiahli nemalé množstvo voličov, nie je. No problém je v tom, že vstupom na kandidátku takýchto strán, by sa stali súčasťou aj negatívnejšieho dedičstva danej strany. Kauzy, prešľapy, zavádzanie voličov majú súčasné, hlavne parlamentné, strany neúrekom. Stačí si spomenúť na Ivetu Radičovú ako sa musela popasovať s dedičstvom Mikuláša Dzurindu, ako ťažko sa identifikovala s SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento koncept politiky si zaslúži ďalšiu šancu. Viem si predstaviť, že napr. niekoľkí podnikatelia by chceli vybudovať kvalitné podmienky pre start-up firmy, alebo školstvo produkujúce absolventov pripravených na prax, či kvalitnú vedu, a potrebovali by na svoju misiu stranu, ktorá by ich podporila v presadení reforiem. Alebo aj poslanca Procházku, ktorý by svoj program Alfa rovnako chcel vidieť napĺňať sa v reálnom živote.

Podľa môjho názoru najvhodnejšou stranou pre realizáciu konceptu nezávislých osobnosti je OKS. Dlhodobo je jej základom politiky budovanie silnej občianskej spoločnosti položenej na základoch aktívnych komunít a jednotlivcov. Podpora nezávislých osobností a komunít je preto logickým záujmom OKS. Ani dnešné nízke preferencie OKS nemusia byť problémom. Nový štýl politiky si musí nájsť podporu o voličov, aby dokázal zmysluplnosť svojej existencie. S parlamentnými preferenciami (okolo 5%) by ich zvyšovanie mohlo byť len chvíľkovým módnym prejavom nálad voličov, teda dočasným výkyvom štatistiky. No nárast preferencií OKS s nezávislými osobnosťami by bol dôrazom skutočného záujmu a prejavom skutočnej životaschopnej zmeny, po ktorej túži veľké časť Slovenska. Voličská podpora by nebola o menšom zle typu dám hlas tomu, kto sa dostane do parlamentu, hoci sa mi nepáči ,ale o presvedčení voličov, že má zmysel podporovať tento projekt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nato, aby ľudia dôverovali takejto politickej alternatíve, je potrebné jasne stanoviť transparentné pravidlá, aby to neskončilo nestabilitou a rozpormi. OKS má skúsenosti z pôsobenia v podobných projektoch a preto rozumie úskaliam realizácie lepšie ako ktokoľvek iný. Napríklad je oveľa dôležitejšie, aby sa v projekte stretli ľudia tolerantní, ochotní rokovať a dohodnúť sa, so zmyslom pre vyššie dobro, teda uprednostniť záujem Slovenska pred svojim súkromným, než aby ľudia mali úplne rovnaký svetonázor, či ostali ticho, keď sa robí niečo zle, len preto, aby si uchovali svoje funkcie. Rôznorodosť a konkurencia nápadov vždy zvyšuje pravdepodobnosť toho, že sa nakoniec nájde to najlepšie riešenie pre akýkoľvek problém.

Koncept nezávislých osobností na pôde OKS by sa mal realizovať na báze komunitnej platformy v rámci OKS. Jednotlivé platformy by sa neintegrovali do straníckych štruktúr OKS, no využívali by stranícku infraštruktúru OKS. Napríklad cez OKS by boli nominovaný na kandidátky do rôznych volieb, na úradnícke posty, či komisií. OKS by bola garanciou toho, že ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú nejakej problematike sa dostanú na príslušné posty, ktoré budú obsadené odbornými kapacitami. Jednoducho volič OKS a nezávislých osobností dostane už pred voľbami informáciu, kto s akými názormi a riešeniami sa dostane na aký post v prípade volebného úspechu. Čiže volič už nebude voliť mačku vo vreci ako dnes. OKS poskytne otvorenú verejnú a časovo stabilnú zmluvu partnerom. Keď nezávislé osobnosti a komunity budú vstupovať do partnerstva s OKS, budú presne vedieť za akých podmienok sa majú možnosť dostať napríklad na kandidátky, môžu byť navrhnutí na odvolanie z funkcií, ako má štandardne prebiehať komunikácia medzi OKS a platformou, akú politickú kultúru očakáva OKS od ľudí z platformy a pod.

V prípade, že by sa tento koncept skoro ujal, jeho fungovanie bude možné otestovať už vo voľbách do VÚC už túto jeseň. Ak by bol úspešný, bol by to recept aj pre celú opozíciu, ako sa má spolupracovať, aby to ocenili aj voliči!

Peter Frasch

Peter Frasch

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracujem v oblasti počítačových sieťových technológií. Zaujímam sa aj o ekonomiku, dopravu a vedu. Som členom strany OKS od jej založenia. ************************************* Blogy si píšem sám. Avšak nedostatok času poriadne prelúskať text spôsobuje, že sa v ňom vyskytujú gramatické chyby a nepresné formulácie, za ktoré sa ospravedlňujem. Verím, že obsah zostáva pre čitateľa dostatočne hodnotný. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVerejné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu