Ficov masaker zdravotníctva

Autor: Peter Frasch | 10.8.2012 o 8:09 | Karma článku: 17,22 | Prečítané:  3976x

Ministerka zdravotníctva má zvláštny zmysel pre humor. Taký čierny, sarkastický. Zavtipkovala si na účet občanov, že podľa ústavy majú nárok na bezplatné zdravotníctvo. Musí žiť v nejakom inom svete, nie na Slovensku. Každý deň bežný človek na Slovensku platí, platil a aj bude platiť za svoje zdravie. Za lieky, za zdravotné pomôcky, za niektoré výkony lekárov. Ľudia musia platiť bez rozdielu. Aj voliči SMERu! Zdravotná starostlivosť nikdy nebola zadarmo! Ešte aj za socializmu museli ľudia dávať úplatky, teda platiť zdravotníctvo načierno zo svojich vreciek, však! No budeme platiť ešte viac. Ak Fico uskutoční svoj ďalší perverzný sen o jednej štátnej zdravotnej poisťovni, ktorá „zachráni" zdravotníctvo pre úpadkom. No nezachráni pacientov. Práve naopak!

Fico často používa „argument", že zisk súkromnej firmy je tvorený z verejných financií. Áno sú z tie zisky z verejných peňazí, lenže tie peniaze nie sú jeho, sú to odvedené dane a odvody občanov, takže by sa nemal k nim správať ako k svojim. Z týchto verejných financií si ohromné zisky vyplácajú aj sponzori SMERu cez štátne zákazky. To vám nevadí pán Fico? No zato, že ZP Dôvera môže generovať také zisky (ZP UNION je dlhodobo v strate), môžu opäť politici. Politici nastavili zákony, nie? Tak čo sa sťažujú? Nech vymyslí Fico lepší systém financovania zdravotníctva, aby malo dostatok financií a ZP primerané zisky. Ale to je pre Fica nadľudský výkon, keďže on je len úradníček, ktorý rozumie akurát tak oblbovaniu voličov. Je jednoduchšie vykrikovať do kamier, že poisťovne nemajú nárok na zisk, a preto ho im je potrebné zakázať. Fico, ale nedokáže pochopiť, že ani intergalaktický ústavný zákon vynucovaný rytiermi Jedy, nedokáže zabrániť výberu zisku z poisťovní. Je milión spôsobov, ako si akcionári legálne zisk z účtov poisťovní vytiahnu. No problémom zdravotníctva nie je zisk, ale  neschopnosť politikov nastaviť funkčný systém zdravotníctva! Na jednej strane niekde peniaze chýbajú a na druhej inde sa s nimi neuveriteľne plytvá. Napríklad štát, pre Ficov zákaz zisku, za súdenie sa s poisťovňami advokátom zaplatil už 20 miliónov eur!!! Tieto peniaze Ficovi v zdravotníctve nechýbajú?

Keďže zákaz zisku Ficovi (docentovi práv!!!) Ústavný súd vyhlásil za protiústavný a nemohol pripustiť porážku od oficiálne nenávidenej Penty, vymyslel diabolský plán jednej štátnej poisťovne. Fico ide kupovať súkromné poisťovne za peniaze daňových poplatníkov, teda NAŠE PENIAZE! Peniaze, ktoré by mohli ísť do zdravotníctva, Fico mieni pchať do súkromných vreciek!!! Sociálna politika na SMERácky spôsob! A SMERácke hyeny si budú môcť trhať ešte šťavnatejšie sústa z peňazí zdravotnctva, ako doteraz. Oplatí sa tento obchod štátu? Celkom pekne to zhrnul už iný bloger.

Ficova centralizácia finančných tokov nevyrieši zadlžovanie nemocníc, ani otázku platov lekárov, sestier, ďalších zdravotníckych pracovníkov, ale ešte viac podporí korupciu, klientelizmus, byrokraciu v zdravotníctve. Pár otrasných príkladov stavu dnešného zdravotníctva uvádza ďalší bloger. Takéto neduhy sú spôsobené zlyhaním štátneho centrálneho dirigizmu. Riešením podľa Fica je ešte väčšia centralizácia v podobe jednej  štátnej poisťovne. Toto zákonite skončí masakrou zdravotníctva. Prečo? Lebo i na zdravotníctve sa dá zarábať, lebo dobrý lekár, či sestra, už môže zarábať viac ako horší, a ak nie, môže odísť i do zahraničia, atď. Internet je plný blogov a článkov, ktoré menujú negatívne vplyvy systému jednej štátnej poisťovne..

Krásnym príkladom úradníckeho rozhodovania je prípad nemocnice v Trstenej. Zdravotnícky pracovníci namiesto toho, aby liečili, sa hádali o platy (sestrám pridali a laborantom nie). Riaditeľ nemocnice absurdne „argumentoval" tým, že mu zákon nepredpisoval zvýšiť platy aj laborantom! Nevadí, že mu kolabuje nemocnica, lebo mu laboranti hromadne odídu, hlavne že pán riaditeľ naplnil literu zákona. A pacient nech aj umrie?

Pán premiér! Aby ste finančne stabilizovali bodrel v systéme zdravotníctva, museli by ste rozdávať oveľa viac peňazí, ako máte v rozpočte a ZP na účtoch! Aj docent práv musí vedieť počítať okrem svojej výplaty, aj štátne financie, hlavne keď je premiérom. Bez reforiem zdravotníctva to nepôjde. Zdravotníctvo potrebuje výrazne zefektívniť svoje fungovanie.

Ak akcionári ZP nepredajú za nekresťanské peniaze štátu, Fico ich chce vyvlastňovať. Ak to spraví média z celého sveta sa objaví ako európsky Hugo Chávez. Alebo túži po imidži pána Orbána?

No našťastie je tu cesta, ako občania môžu vyjadriť svoj názor na Ficove zvrátené nápady. Môžu hromadne prestúpiť do jednej zo súkromných ZP a tak vyjadriť jasný nesúhlas s Ficom. Čím menej ľudí zostane vo VšZP, tým väčší problém bude mať s vyvlastňovaním súkromných poisťovní Fico. Samozrejme veľa ľudí si môže po Gorile povedať, že Pentu podporovať nebude, čomu rozumiem, keďže imidž Penty je katastrofálny, lebo si myslia, že dobré meno sa dá budovať aj dobre platenými právnikmi. Našťastie tu máme aj inú ZP, Union, takže s Ficom a Pentou nespokojní občania majú stále možnosť vyjadriť svoj názor prestupom do Unionu. Mimochodom, Union je dlhodobo v strate, nie v zisku!! Teda Union nevyciciava zdravotníctvo tak, ako sa snaží všetkých presviedčať o zlých súkromných ZP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?