Radičová odišla, príde Fico alebo OKS?

Autor: Peter Frasch | 26.10.2011 o 8:01 | (upravené 26.10.2011 o 9:32) Karma článku: 10,71 | Prečítané:  2052x

OKS považovaná dlhé roky za malú bezvýznamnú stranu sa dnes stáva reálnou alternatívou stranám ako SDKÚ, KDH i Most-Híd. Hlavne po odmietnutí účasti na kandidátke SDKÚ Ivetou Radičovou. Voliči si to zatiaľ neuvedomujú, ale tento fakt bude základnou podmienkou úspechu stredopravého spektra v marcových voľbách. Trojka ex-pravicových strán je v problémoch a veľká časť voličov ich opäť nepôjde voliť . SaS stredopravé krídlo slovenskej politiky samo nezachráni. Z toho vyplýva, že vládnuť bude Fico, možno dokonca sám. Ak nespokokojný pravicový volič chce zabrániť Ficovi vládnuť, voliť menšie zlo už nepostačí. Jedinou alternatívou je zahlasovať za OKS!

Hneď po páde vlády, agentúra Polis zrealizovala telefonický prieskum preferencií strán. zistila, že z voličov, ktorí chcú ísť voliť, až 40% nevie koho. Pri nameranej 62%nej účasti to znamená vyše MILIÓNA voličov!!! Na porovnanie, SMER v roku 2010 dostal 880 111 hlasov. Väčšina nerozhodnutých sú voliči pravice. Veľká časť z nich súčasnú ex-pravicovú trojku nebudú voliť buď preto, že nesúhlasia s eurovalom a poklonkovaním Bruselu, alebo si myslia, že nie SaS povalila vládu, či razantne odmietajú vládu s Ficom a preto Fico-pozitívnej strane svoj hlas dať nechcú. Situácia na politickej scéne sa práve kvôli poslednému faktu zmenila najviac. Volič SDKÚ, KDH a Mostu-Híd si už nemôže byť istý, že jeho strana neskončí s Ficom vo vláde, tak ako si mohol byť istý v roku 2010. Volič pri každom pohľade do Dzurindových, Figeľových, či Bugárových očí uvidí Ficovu tvár!


Kde to jednotlivé strany pokazili?

 

SDKÚ

Veľa ľudí si myslí, že Dzurinda odstránil Radičovú z premiérskeho kresla. Je úplne jedno, či je to pravda alebo nie, 10.marca to v hlasovacích miestnostiach v hlavách voličov SDKÚ zostane. Radičovej voliči nebudú voliť SDKÚ, lebo by dávali hlas iba Radičovej tieňu. Dzurindov úsmev na bilboardoch bude voličov húfne odrádzať od voľby SDKÚ.

Navyše strane hrozí aj rozpad. Nielen kvôli tomu čo hovorí politológ Horský o Radičovej odmietnutí kandidovať: "Jasne naznačila politický rozkol so stranou, ktorá ju nominovala, a medzi riadkami naznačila, že sa mieni oslobodiť od istej kurately, ktorú nad ňou vykonávali lídri tejto strany Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. ...“, ale aj preto, že SDKÚ sa chystá do vlády s Ficom. Darmo niektorí politici SDKÚ vyhlasujú, že so SMERom nie, ak SDKÚ bude mať príležitosť, buď sa zlomia alebo odídu zo strany. Tých čo odídu bude nemálo. Ktorý volič by volil stranu, ktorá sa po voľbách rozpadne?


KDH

KDH sa zmenila z eurorealistickej strany (euroskeptickej) na eurooptimistickú stranu. Navyše príchodom Figeľa do KDH sa zo strany stala neidentifikovateľná hmota v slovenskom politickom koláči. Bez chuti, farby, či zápachu/vône. KDH bolo postavené na hodnotách, dnes by si volič asi ťažko vybavil aspoň nejaké 3 hodnoty v súvislosti s touto stranou.

KDH vyhlásilo, že SMER je dôveryhodnejší partner ako SaS! To je ako keby vyhlásilo, že HZDS je dôveryhodnejší partner ako SaS! Toto vyhlásenie je popretie celej doterajšej histórie KDH. Je to neskutočná urážka tradičných dlhoročných voličov, ktorí vždy volili KDH bojujúce proti pohrobkom socializmu ako Mečiar a Fico, bojujúce za slobodu a kresťanské hodnoty, ktoré či chceme alebo nie, z časti vyznávame a žijeme podľa nich všetci. Dokonca aj voliči a politici SaS. Však také manželstvo muža a ženy je jeden z pilierov kresťanských hodnôt. No a o morálnych pokleskoch a kauzách čelných politikov KDH už ani písať netreba.

 

Most-Híd

Bugárova strana stratila hlavný dôvod svojej existencie, slovensko-maďarská spoluprácu. Spolupráca sa stala len mýtom. Spoluprácu mal Most možnosť predviesť v praxi. S OKS sa mu to nepodarilo. Nechce spolupracovať ani s SMK, aj keď je pochopiteľné prečo. Ani Slováci vo vnútri Mostu veľa politickej vody nenamútili. Most je dnes de facto maďarská strana. Navyše tiež paktujúca s Ficom.

Politici Mostu-Híd boli doteraz presvedčení, že prínos OKS k volebnému výsledku Mostu v júni 2010 bol minimálny. Možno áno, možno nie. Ukážu to voľby v marci 2012.

 

Prečo sa „zázrak“ z roku 2010 nezopakuje bez OKS aj v roku 2011?

 

Veľké množstvo ľudí už odmietne voliť menšie zlo. Pravica si zvnútra rozbila vlastnú vládu a tým pocit zodpovednosti voliča za vlastnú voľbu sa výrazne znižuje. Prečo by mal byť zodpovedný, ak politici, ktorých volil neboli? Na revanž, volič si bude vyberať slobodnejšie. Navyše magnet SDKÚ, Radičová, už nebude priťahovať masy. Ani KDH a Most už nezopakujú svoje výkony z roku 2010 z dôvodov vyššie spomenutých. Avšak ak voliči nepôjdu voliť, SMER získa väčšinu v parlamente. Prípadne si prizve do vlády jednu zo strán SDKÚ, KDH, či Most-Híd (ak sa dostanú do parlamentu), aby mal ústavnú väčšinu a mal Fico na koho zvaľovať problémy a nezdary svojej vlády v ďalších voľbách.

 

A prečo voľba OKS je riešenie?

OKS je strana slušných politikov bez masla na hlave, teda presne táka, akú by Radičová chcela mať z SDKÚ. Vyznáva konzervatívne princípy rodiny, komunity, demokracie a osobnej slobody a zodpovednosti, presne ako kedysi KDH. Dokonca agenda OKS sa prekrýva s programom Mostu aj v národnostných otázkach. Nikto nemôže pochybovať o tom, že OKS s Ondrejom Dostálom presadzuje legitímne záujmy občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti. A nielen maďarskej.

OKS je pravicová strana, čo sa už dnes o SDKÚ, KDH a Moste nedá povedať. Tie sa posunuli do stredu politického spektra (zvyšovanie daní, problémy so šetrním v štáte, či akceptovanie chaosu v politike EÚ). Ten posun sa udial v sfére činov, hoci program strán zostal značne pravicový. Aj toto je ďalší dôvod voliť OKS, namiesto neísť voliť. Program OKS je najbližšie v celom politickom spektre na Slovensku k programom všetkých troch strán.

Po páde vlády má OKS najväčší politický potenciál zo všetkých strán na Slovensku vyplniť obrovskú dieru nedôvery voči politike na pravej strane politického spektra.

 

A čo argumenty používané proti OKS? Napríklad, OKS je malá strana, preto v politike nič nemôže znamenať. SaS má 300 členov! Ak by platil argument o malej strane, nikdy by nemohla dostať vyše 307 tisíc hlasov. Navyše byť malou stranou je výhoda, nemá armádu straníkov hladných po úradníckych miestach. OKS má temer 200 šlenov.

Argument, že je potrebné voliť etablované strany je pomýlený. Ťažko sa dá nazvať Most etablovanou stranou. Na druhej strane aj HZDS bolo kedysi etablovanou stranou.

Alebo argument, že v OKS je pár politikov, tak na prsty jednej ruky. Samozrejme je ich v OKS viac, akurát sa neživia politikou a preto majú obmedzení prietor prezentovať sa. OKS nemá bohatých sponzorov, či nepredáva posty na úradoch a štátnych firmách, aby si mohla dovoliť platiť „profesionálnych“ politikov, ako iné strany.

Ďalším častým argumentom je, že OKS je klubom intelektuálov, ktorí vedia len filozofovať, nie vládnuť. No ... niektorí ľudia z OKS už vtedy rozhodovali o veciach, ktoré formovali základy fungovania štátu (Československa i následne Slovenska), kedy o menách ako Dzurinda, Mečiar, Figeľ, Fico, Slota, či Bugár na Slovensku nikto ani netušil!


Vláde Fica nezabránia žiadne ťažké milióny do kampaní stredových strán, nezabráni ani mediálna ofenzíva novín, rozhlasu, televízie, či vyjadrenia politológov v ich prospech. Rovnako ani ignorovanie OKS v agentúrnych prieskumoch, alebo viera, že pravicový volič húfne prejde zo stredových strán k SaS. Zabráni sa tomu jedine jasným a korektne odkomunikovaným posolstvom voličom, že OKS je alternatíva!

 

Volič si vyberie, či chce Fica s menším zlom, alebo slobodnú voľbu a OKS!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?