reklama

Ovce a Kotleba

Slovenskí voliči sú do veľkej miery ľahko manipulovateľné ovce. Toto je pre mňa hlavný odkaz týchto volieb. Avšak časť voličov si povedalo, že sa vzbúria proti bordelu v politike i spoločnosti a zahlasovali za budíček nielen pre politikov, ale aj pre nemohúcne ustráchané elity tohto štátu. Ten budíček sa volá Kotleba. No reakcia elít a vysokej politiky je dosť vlažná a alibistická, takže je možné, že z Banskobystrického kraja príde 23.novembra mimoriadne nepríjemná správa. Možno ešte aj voličov SMERu Fico vytočí do nepríčetnosti svojimi rečami o Kotlebovi, ako probléme pravice a nie jeho sociálnej politiky solidarity voči „neprispôsobivým" občanom (nejde len o Rómov!) a pôjdu voliť Kotlebu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Najprv o ovečkách

Keďže som členom OKS, logicky som sledoval počínanie kandidáta OKS na župana vo voľbách. Nečkal som, že voličov osvieti a budú húfne voliť človeka OKS. Avšak výsledok bol pre mňa dosť zarážajúci. Kandidát OKS Ivan Kuhn síce vyhral SMS hlasovanie v asi jedinej poriadnej predvolebnej diskusii, ktorú vysielala TA3, no vo voľbách skončil posledný. Je to priveľký rozdiel nato, aby sa to dalo zvaliť na nie mienkotvornosť diskusie, SMSkovanie z iných krajov, či na moju prípadnú frustráciu z neúspechu kandidáta OKS. Čo z toho vyplýva? Ľudia sa neunúvajú informovať sa ani o kandidátoch na župana, nieto o kandidátoch na poslancov. Diskusie politikov v slovenských podmienkach sú úplne zbytočné. Na voličov funguje iba pocitovo vizuálna a stranícka komunikácia cez miestne štruktúry strany. Obsahová diskusia je úplne irelevantná. Ešte aj tí, v našich očiach často za primitívov považovaní Američania, si pred voľbami zložia svoje zadky pred televízor a sledujú diskusie kandidátov, aby si aspoň nejaký obraz spravili o tom čo politici chcú. Slovenskému voličovi stačia farebné plagátiky pri cestách, farebné letáčiky v schránkach a „teplé pivo so studenými párkami". Farebný billboard, či leták, dobre znejúce heslá, opakované objavovanie sa názvu strany, mena a tváre kandidáta v médiách, ľudová veselica typu jedlo a pitie zadarmo, lacné propagačné darčeky, ktoré stačia voličovi pre jeho volebné rozhodnutie v demokratickej krajine úbohou vizitkou. Je to prejavom oviec, ktoré si zvolia baču, ktorý ich vedie priamo na bitúnok, teda cesta vedúca k víťazstvu extrémistov v demokratických voľbách!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásluhu na tomto stave majú aj štandardné médiá, ktoré sú neschopné reflektovať ponuky kandidátov. Kritika kandidátových nezmyslov vyslovených v kampani je len povinnou jazdou pre novinárov a preto sú povrchné, ktoré potom väčšina voličov odignoruje. Správy sú väčšinou len replikáciou politikových slov bez akéhokoľvek hodnotiaceho komentára podporené faktami. Nie sú schopní kandidáta tvrdo skritizovať a odsúdiť. Však, kto by sa mal chuť súdiť s politikom pri súčasnom stave súdnictva? Preto populizmus na Slovensku prekvitá a tak výrazne zaberá na voličov. Na druhej strane kandidátov, ktorí by mali čo povedať, nie sú populistami, majú reálne riešenia absolútne ignorujú. Je pre médiá nezaujímavý. Nie je dosť škandalózny. Nepredáva. Aj urobia nejaký krátky telefonický rozhovor, no často sa nakoniec v médiách objavia len názory tzv. favoritov, nech sú akokoľvek prázdne a populistické. Obyčajná propaganda, nie seriózna novinárska robota. Ľudia nie sú dostatočne náročný na médiá a v nich pracujúcich novinárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz o Kotlebovi

Moje tvrdenia vyššie najlepšie dokladuje postup Kotlebu do druhého kola v Banskej Bystrici. Odignorovali ho politici aj novinári. Tvárili sa, že neexistuje, tlačili Maňku a Kaníka. Lenže extrémizmus, na rozdiel od slušných politikov, si cestu k voličom nájde. Maňka sa veľmi mýli, keď za Kotlebu v druhom kole viní TA3, teda hádam jediné miesto, kde mohol Kotleba verejne prezentovať svoje názory a mohol byť za ne tvrdo skritizovaný. Lenže Kotleba je výsledkom aj sociálnej politiky Maňkovho SMERu. Ficova solidarita si žiada nemalé peniaze a ľudia v kraji mu takto odkázali, že oni sami nemajú dosť, tak prečo ich štát ešte ošklbáva o to posledné, čo im zostalo? Pritom vidia, že menej „prispôsobivý občania" sa nemajú až tak zle, hoci nič nerobia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vôbec by som sa nečudoval, keby pravicový volič v druhom kole nešiel voliť Maňku so štipcom na nose, ako odporúča Kaník a zostal by doma. Nech si to SMER s tzv. stredopravými stranami vyžerú. Potom je ale možné, že Kotleba sa stane županom. Nacionalistický element je v severnej časti kraja dosť silný a Kotlebov úspech v prvom kole môže mať mobilizačný efekt. Voliči SNS môžu húfne zahlasovať za Kotlebu, dokonca aj z Maňkovho tábora sa môže presunúť nemálo hlasov ku Kotlebovi. Napr. z ľudáckej vetvy KDH (KDH podporuje Maňku), či z HZD, ktorého najznámejší predstaviteľ myslí národne! Koniec koncov, voliči SMERu sú vo veľkej miere bývalí Mečiarovi voliči, teda tiež značne poznačení nacionalizmom. Aj v pravicovom spektre sa iste nájde zopár voličov, ktorí pôjdu voliť Kotlebu na protest proti stavu, v ktorom Slovensko je. Budú chcieť vyslať politikom ešte silnejší odkaz, ako v prvom kole, že bačovanie SMERu je už neznesiteľné a nemohúcnosť stredopravých strán je mimoriadne deprimujúca. Od voľby Kotlebu budú očakávať paniku na štandardnej politickej scéne, ktorá by mala viesť k vytúženej veľkej zmene vo vrcholovej politike. Na druhej strane sa budú domnievať, že Kotleba ako župan veľa vody nenamúti, hlavne ak zastupiteľstvo bude pod taktovkou SMERu. Samozrejme Kotleba ako župan, nie je len nevinným varovným počinom nespokojných ľudí, ale prvým krokom k posilneniu extrémistických síl v najvyššej politike, tak ako to dnes vidíme v Grécku pri strane Zlatý úsvit, či v Maďarsku pri Jobbik-u.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže na Slovensku máme dve signifikantné skupiny voličov, ktorí prišli k urnám. Ovce a nasrdených ľudí, ktorí svoj hnev prejavili nie práve najšťastnejším spôsobom. Neviem, ktorá skupina je horšou správou pre Slovensko, keďže po čase zákonite aj ovce budú voliť Kotlebu, teda v čase, keď bude mať už dostatok prostriedkov, aby mal farebnejšie billboardy, letáky a lepšie heslá, ako ostatné strany. Na druhej strane nasrdení voliči pochopia, že spravili chybu. Každopádne voliči v Bystrickom kraji majú v rukách zbraň masového politického ničenia. V prípade úspechu Kotlebu v druhom kole, by už aj denník Pravda musel napísať, že premiér Fico zlyhal na celej čiare, ak by teda nechceli otvorene priznať, že obsah denníka je pod plnou kontrolou centrály SMERu a chceli, aby im ešte zostal aspoň nejaký vplyv na názory voličov SMERu. Totiž voliči SMERu aj bez Pravdy konečne pochopia, že aj Fico sa vie mýliť a to veľmi. Pritom SMER to mohol zachrániť verejným vystúpením pred kamerami s vyhlásením: Odložme nabok svoje spory a poďme stredopravé strany spolu bojovať proti extrémizmu na Slovensku. Preto vás žiadam, podporte v Bystrici nášho kandidáta Maňku. Tieto slová však mal vysloviť premiér Fico už v nedeľu doobeda. Mohol uľahčiť stredopravým stranám vyslovenie podpory Maňkovi, voliči by mali kľudnejšie srdce, že musia zahlasovať za smeráka a Fico by sa mohol tváriť, že aký je on štátnik a bojovník proti extrémizmu. No zvolil provinčný primitivizmus, keď obvinil „pravičiarov", že mu dali slabého protivníka. Škoda. Pre Fica, SMER, stredopravé strany i celé Slovensko.

Ak sa niekto domnieva, že moje riadky o Kotlebovi sú len výplodom mojej bujnej fantázie, tak zopár linkov:

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/volila-som-mariana-kotlebu-na-protest-594075

http://www.sme.sk/c/7002715/volia-extrem-hoci-v-nom-neziju-kotleba-im-dava-nadej.html

http://caban.blog.sme.sk/c/341811/Opat-pojdem-volit-Kotlebu-Tentoraz-sa-vsak-uz-nebudem-hanbit.html (aktuálna čítanosť blogu je nad 25000!!!, predchodzieho o Kotlebovi prekročila 33000!!!)

http://romovia.sme.sk/c/7002714/manka-nepojde-proti-kotlebovi-s-temami-o-romoch.html

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/kotlebu-nevolili-extremisti-593980

http://tv.sme.sk/v/28519/politolog-abraham-vysledky-volieb-varuju.html

http://komentare.sme.sk/c/7002587/ten-co-skoncil-druhy.html

http://spravy.pravda.sk/volby/clanok/298943-za-manku-bude-bojovat-aj-pravica/

Peter Frasch

Peter Frasch

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracujem v oblasti počítačových sieťových technológií. Zaujímam sa aj o ekonomiku, dopravu a vedu. Som členom strany OKS od jej založenia. ************************************* Blogy si píšem sám. Avšak nedostatok času poriadne prelúskať text spôsobuje, že sa v ňom vyskytujú gramatické chyby a nepresné formulácie, za ktoré sa ospravedlňujem. Verím, že obsah zostáva pre čitateľa dostatočne hodnotný. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVerejné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu